DE MIMA v3.0


Go to content

Szak képzési célja


A műszaki informatikai mérnökasszisztens, mint a vállalat, intézmény valamely vezetőjének közvetlen munka-társa képes kell, hogy legyen, hogy mérnöki irányítás alatt el tudja végezni a következő munkafel-adatokat:
- a szakterülethez tartozó eszközök és berendezések adott feladatra történő kiválasztását és beszerzését, a műszaki és gazdasági szempontok elemzése alapján;
- a technológiai folyamatok irányítását és működtetését;
- a szakmai szoftverek írását és alkalmazását;
- az eszközök és berendezések üzemszerű működtetését;
- a villamos berendezések és termékek menedzselését
A képzésben részt vett szakemberek alkalmasak a szakképzettségüknek megfelelő feladatok felelősségteljes végrehajtására, az adott szakterület új ismereteinek és eredményeinek a befogadására, a folyamatos tanulásra, saját tudásuk bővítésére, új kompetenciák elsajátítására. Kommunikációs készségük és tárgyalási szintű idegennyelv-ismeretük képessé teszi őket a partnerekkel, a gazdasági, közigazgatási szakemberekkel, valamint az informatikai fejlesztéseket végző mérnökökkel való hatékony együttműködésre. A képzés kellő alapot biztosít ahhoz, hogy a hallgató a tanulmányait a felsőfokú oktatási intézményben alapképzésben folytassa.
 
 
A program során megszerezhető kompetenciák
 
Korszerű munkaszervezés: A műszaki informatikai mérnökasszisztens informatikai, biztonságtechnikai, környezetvédelmi, munkaszervezési, pszichológiai, jogi és nyelvi ismeretei alapján képes a saját és munkacsoportja munkájának megszervezésére, irányítására.
Gazdálkodási, projektvezetési modul: A műszaki informatikai mérnökasszisztens közgazdaságtani és vállalkozástani ismeretei alapján képes az egyszerű költségszámítási, kockázatértékelési, számlázási és pénzforgalmi feladatokat megoldani.
Műszaki informatikai rendszerek telepítése, üzemeltetése modul: A műszaki informatikai mérnökasszisztens informatikai, villamosságtani, számítógépes alapismeretei alapján képes ECDL képszerkesztésre, CAD használatra, idegen nyelvű géphasználati feliratok értelmezésére, megértésére, gépírásra, információ források kezelésére.
Információs rendszerek fejlesztése modul: A műszaki informatikai mérnökasszisztens programozási alapfogalmak és technikák, programozási nyelvi, weblapkészítési, vállalati információs rendszerek, adatkezelési adattárolási, adatvédelmi, adattitkosítási ismeretei alapján képes információ források és diagramok, nomogramok olvasására, értelmezésére, kitöltésére, készítésére.
Hardver eszközök telepítése, konfigurálása, üzemeltetése modul: A műszaki informatikai mérnökasszisztens a villamosságtani, elektronikai, méréstechnikai, irányítástechnikai és számítógépes alapismeretei alapján képes szerelési rajz, összeállítási rajz olvasására, értelmezésére, készítésére, elektronikai és logikai kapcsolási rajzok értelmezésre, készítésére, számítógép- hálózati topológiai és kábelezési rajzok olvasására, értelmezésére, készítésre.
Alkalmazások telepítése üzemeltetése modul: A műszaki informatikai mérnökasszisztens informatikai alapismereti, személyi számítógép hardver és szoftveres ismeretei, számítógépes alapismeretei, szoftver ismeretei és információkezelési ismeretei alapján képes adatkezelési, adattárolási módszerek, Windows alapú operációs rendszerek, Unix alapú operációs rendszerek idegen nyelvű géphasználati feliratok értelmezése, megértése, gépírásra, információforrások kezelése, diagram, nomogram olvasása, értelmezése, kitöltése, készítése.

 
A szakma szépségei

A műszaki informatikai mérnökasszisztens, mint a vállalat, intézmény valamely vezetőjének közvetlen munkatársa képes mérnöki irányítás alatt végezni egy vállalkozás, vállalat, intézmény számítástechnikai, informatikai hardver-szoftver eszközeinek, rendszereinek önálló üzembe helyezését, üzemeltetését, tesztelését, karbantartását és korlátozott mértékben javítását. Részt vesz műszaki vagy irodai informatikai rendszerek tervezésében, fejlesztésében, diagnosztizálásában, javításában.
 
 
A VIZSGA RÉSZEI:
 
A szakmai vizsga a szakdolgozat megvédéséből (gyakorlat) és szakmai elméleti vizsgából (írásbeli, szóbeli) áll:

a) A
gyakorlati vizsga (szakdolgozat megvédése): A szakdolgozatot a témavezető és külső bíráló véleményezi és javasol rá érdemjegyet. A dolgozatot vizsgabizottság előtt kell megvédeni. Amennyiben a bíráló a szakdolgozatot elégtelennek minősíti azt a vizsgázóval legkésőbb a védés előtti napon közölni kell. Ebben az esetben a védésre bocsátásról a vizsgabizottság dönt.

b)
Szakmai elméleti vizsga: A vizsga az általános informatikai és műszaki ismeretek elsajátításának színvonalát hivatott értékelni. A vizsga írásbeli és szóbeli részből áll: az írásbeli vizsga időtartama modulonként 90 perc (összesen 270 perc) a szóbeli vizsgára felkészülési idő min. 20 perc Az írásbeli vizsga kötelező moduljai:
- Információs rendszerek üzemeltetése, rendszeradminisztráció.
- Számítógép-hálózatok.
- Operációs rendszerek.
A szóbeli vizsga kötelező moduljai:
- Információs rendszerek üzemeltetése, rendszeradminisztráció.
- Számítógép-hálózatok.
- Operációs rendszerek.
A szóbeli vizsga választható moduljai:
- Multimédia és grafika.
- Internet adminisztrációs ismeretek.
- Irányítástechnika.
- Műszaki tervezőrendszerek.
A hallgatónak mindhárom kötelező, valamint egy válaszható modulból kell kérdést kapnia.



A munkakör, foglalkozás

A műszaki informatikai mérnökasszisztens mint a vállalat, intézmény valamely vezetőjének közvetlen munkatársa:

- mérnöki irányítás alatt végzi egy vállalkozás, vállalat, intézmény (a továbbiakban: vállalat) számítástechnikai, informatikai hardver-szoftver eszközeinek, rendszereinek önálló üzembe helyezését, üzemeltetését, tesztelését, karbantartását és korlátozott mértékben javítását,

- részt vesz műszaki vagy irodai informatikai rendszerek tervezésében, fejlesztésében, diagnosztizálásában, javításában, illetve ilyen informatikai rendszerek fejlesztési koncepciójának kidolgozásában segítséget nyújt a mérnöknek, illetve a döntéshozónak,

- a felsőbb szakmai vezetés által megfogalmazott célokat a gyakorlati teendők, a fenti pontokban megfogalmazott tevékenységek nyelvére lefordítja, e tevékenységeket részfeladatokra bontja, az egyes résztevékenységeket végzők munkáját koordinálja, irányítja és a megfelelő munkafeltételeket biztosítja,

- gondoskodik arról, hogy az informatikai rendszereket alkalmazók ismerjék a minőségbiztosításból, a jogszerű szoftverhasználatból rájuk eső feladatokat,

- a vállalatnál működő informatikai alkalmazások összehangolt működtetésével hozzájárul a vállalat teljesítményének növeléséhez.


A szakképesítés szakmai követelményei

A foglalkozás gyakorlása során előforduló legfontosabb feladatcsoportok, feladatok és az azokhoz közvetlenül kapcsolódó követelmények:

1. feladatcsoport
Vállalkozói, munkajogi, szervezési és vezetési ismeretek alkalmazása:
- Adott témára vonatkozó törvények, jogszabályok, rendeletek összegyűjtése, változások követése.
- Önéletrajz, pályázatok készítése a formai és tartalmi előírások alapján.
- Munkaszerződés készítése formai és tartalmi követelmények alapján, a munkaszerződés tartalmának betartása és betartatása.
- Egyéni vállalkozás működtetéséhez szükséges adminisztrációs, pénzügyi teendők elvégzése.
- A kollektív szerződés ismerete, értelmezése és betartása.
- A munkáltató és a munkavállaló legfontosabb jogainak és kötelezettségeinek ismerete, betartása és betartatása.
- Alapvető anyag, munkaerő, gyártási feltételeket biztosító folyamatok szervezése, összehangolása.

2. feladatcsoport
Munkavédelmi, tűzvédelmi, ergonómiai előírások alkalmazása:
- A munkahelyre vonatkozó általános környezeti és viselkedési előírások ismerete és betartása.
- A munkahely érintésvédelmileg és ergonómiailag megfelelő kialakítása, a vonatkozó előírások betartása.
- A szükséges védőfelszerelések (monitorvédők, szemüvegek, kéztámaszok stb.) ismerete, használatukra vonatkozó szabályok betartása.
- A saját és a környezetben dolgozók tűz-, baleset- és egészségvédelmének biztosítása.
- A segédberendezések (légkondicionálók, szünetmentes tápegységek, nyomtatók, fénymásolók stb.) rendszeres karbantartásának ütemezése.

3. feladatcsoport
Műszaki dokumentációk összeállítása és felhasználása:
- Folyamatábrák, struktogramok, adatfolyam-ábrák, hívási gráfok, rendszertechnikai leírások, ábrák, valamint algoritmusok, egyszerűbb programok készítése, összeállítása, elemzése és használata valamilyen rendszerkonfiguráció vagy implementáció során.
- Berendezés-, eszköz-, alkatrész-szükséglet, valamint vezérlő, illetve alkalmazói szoftver eszköz igény meghatározása.
- A hardvereszközök, berendezések szerelési, javítási folyamatának megtervezése, ütemezése, figyelembe véve az esetleges folyamatos üzemmel járó követelményeket.
- Számítógéppel támogatott rendszertervező (CASE) programok használata.
- Üzemelési, karbantartási jegyzőkönyvek készítése.
- Idegen nyelvű szakirodalom, kézikönyvek, dokumentációk használata.

4. feladatcsoport
Alapvető számítástechnikai tevékenységek:
- Számítógépek üzembe helyezése, perifériák csatlakoztatása, beállítása.
- A tipikus operációs rendszerek telepítése, konfigurálása, hangolása.
- Lokális számítógép-hálózatok alapszintű használata.
- Az internet alapvető hardver-szoftver eszközeinek telepítése, konfigurálása, az internet alapvető (böngésző, levelező) programjainak használata.
- Általánosan használt szövegszerkesztő segítségével dokumentációk hibátlan és esztétikus elkészítése.
- Elterjedten használt táblázatkezelő program alkalmazásával kimutatások, táblázatok, diagramok gyors, pontos, esztétikus létrehozása.
- Általánosan alkalmazott adatbázis-kezelő program alapfunkcióinak ismeretében készlet-nyilvántartási feladatok megoldása.
- Egy magasszintű programozási nyelv segítségével alapvető algoritmusok, file- és portkezelési feladatok megoldása.
- Szervezési-ütemezési (manager, scheduler) programok használata.

5. feladatcsoport
Környezetvédelem:
- Általános és speciálisan a munkaterületre vonatkozó környezetvédelmi előírások ismerete és betartása.
- A számítástechnikai hulladékok (papírok, mágneses adathordozók, akkumulátorok, nyomtató és fénymásoló festékkazetták, patronok stb.) gyűjtésére, tárolására és megsemmisítésére vonatkozó szabályok ismerete és betartása.
- Általános környezetszennyezési források felismerése.
- Munkahelyi környezetszennyezési problémák felismerése.
- A környezetszennyezési problémákra megoldási javaslat kidolgozása.
- Környezetorientált szemlélet és magatartás kialakítása.

6. feladatcsoport
Vállalkozásgazdálkodás:
- Önálló gazdálkodás, vállalkozás személyi, pénzügyi, tárgyi, piaci feltételeinek elemzése, megteremtése.
- Számlaadatok értelmezése, ellenőrzése, egyszerű számlák készítése, alapvető pénzforgalmi előírások ismeretében.
- Egyszerű költségszámítások elvégzése.

7. feladatcsoport
Kommunikáció:
- Idegen nyelv legalább alapszintű használata.
- Híradástechnikai, általánosan használt hírközlő és multimédiás berendezések használata, kezelése.
- A terminológiák szakszerű használata.
- Társszakmák szakembereivel érdemi megbeszélés lefolytatása.
- A személyek közötti együttműködés, számonkérés alapvető kommunikációs módszereinek használata a munkacsoport-szervezésben, -vezetésben és feladatkijelölésben.

8. feladatcsoport
Irodai és műszaki informatikai rendszerek üzembe helyezése és üzemeltetése:
- Adott feladat korszerű megoldásához a szükséges hardver környezet kialakítása, az alapszoftverek, a szoftverfejlesztői környezet és az alkalmazói szoftverek kiválasztása.
- A számítógépes rendszer, azon belül a számítógépek központi és perifériális egységeinek üzembe helyezése, a kialakult számítástechnikai rendszer folyamatos üzemeltetése.
- A számítógépes rendszer hardver komponenseinek és a rendszer üzemkészségének ellenőrzése, a tipikus hibák feltárása és elhárítása.
- Nyílt rendszerek felügyelete, illetve ebbe alkalmazói szoftverek integrálása.
- Rendszer és alkalmazói szoftverek installálása, testre szabása.
- A számítástechnikai eszközök rendeltetés szerinti használatának felügyelete a vonatkozó balesetvédelmi és jogi előírások alapján.
- Számítógép-hálózatok komponenseinek telepítése, ellenőrzése és hangolása.
- Adatátviteli és kommunikációs szolgáltatások eszközeinek telepítése, ellenőrzése, adminisztrálása.
- Adatbázis adminisztrátori és adatvédelmi feladatok ellátása.
- Az informatikai erőforrások optimális kihasználása.


A szakképesítés vizsgáztatási követelményei

A szakmai vizsgát a "Szakmai vizsgáztatás általános szabályairól és eljárási rendjéről" kiadott, a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelettel módosított 10/1993. (XII. 30.) MüM rendelet, valamint a 17/2000. (II. 16.) Korm. rendelet előírásai szerint, a felsőfokú intézmény képviselőinek jelenlétében kell megtartani.

1. A szakmai vizsgára bocsátás feltételei:
- a tantervben rögzített vizsgák letétele, az összes elérhető kreditpont megszerzése,
- az irányított vállalati szakmai gyakorlat igazolt teljesítése,
- a szakdolgozat benyújtása.

2. A szakmai vizsga részei
A szakmai vizsga a szakdolgozat megvédéséből (gyakorlat) és szakmai elméleti vizsgából (írásbeli, szóbeli) áll.
a)
A gyakorlati vizsga (szakdolgozat megvédése)
A szakdolgozatot a témavezető és külső bíráló véleményezi és javasol rá érdemjegyet. A dolgozatot vizsgabizottság előtt kell megvédeni.
Amennyiben a bíráló a szakdolgozatot elégtelennek minősíti, azt a vizsgázóval legkésőbb a védés előtti napon közölni kell. Ebben az esetben a védésre bocsátásról a vizsgabizottság dönt.
b)
Szakmai elméleti vizsga
A vizsga az általános informatikai és műszaki ismeretek elsajátításának színvonalát hivatott értékelni. A vizsga írásbeli és szóbeli részből áll:

az írásbeli vizsga időtartama
modulonként 90 perc (összesen 270 perc)
a szóbeli vizsgára felkészülési idő
min. 20 perc

Az írásbeli vizsga kötelező moduljai:
- Információs rendszerek üzemeltetése, rendszeradminisztráció.
- Számítógép-hálózatok.
- Operációs rendszerek.
A szóbeli vizsga kötelező moduljai:
- Információs rendszerek üzemeltetése, rendszeradminisztráció.
- Számítógép-hálózatok.
- Operációs rendszerek.
A szóbeli vizsga választható moduljai:
- Multimédia és grafika.
- Internet adminisztrációs ismeretek.
- Irányítástechnika.
- Műszaki tervezőrendszerek.
A hallgatónak mindhárom kötelező, valamint egy választható modulból kell kérdést kapnia.

3. A szakmai vizsgán számon kérhető feladatok a szint megjelölésével
Gyakorlati vizsga tartalma
A jelöltnek mintegy 30-40 oldal terjedelmű szakdolgozatot kell készítenie témavezető vezetésével (nem felsőoktatási intézményben folyó képzés esetén, az azzal szerződést kötött felsőfokú oktatási intézménnyel egyeztetett témakörökben).
A szakdolgozat a jelölt önálló munkája. A szakdolgozat elkészítésével és megvédésével azt kell a jelöltnek bizonyítania, hogy alkalmas a szakterülethez kapcsolódó feladatok megoldására. A dolgozatnak önálló gondolkodásmódot kell tükröznie, tartalmaznia kell a jelölt értékelő véleményét és javaslatait.
A szakdolgozatban és a védés során számot kell adni a jelöltnek arról, hogy mennyire tudja szintetizálni és hasznosítani a tanultakat, alkalmazni a szakterület terminológiáját.
A gyakorlati vizsgán a vizsgázó ismerteti a feladat megoldását és válaszol a bíráló, illetve a vizsgabizottság kérdéseire.
A szóbeli vizsga tartalma
A szóbeli vizsgán a vizsgázó a képző intézmény által összeállított (nem felsőoktatási intézményben folyó képzés esetén, az azzal szerződést kötött felsőfokú oktatási intézménnyel egyeztetett) vizsgakérdésekre felelve ad számot elméleti tudásáról.
A szóbeli vizsga kötelező moduljai (lásd IV. 2. pont):
- Információs rendszerek üzemeltetése, rendszeradminisztráció.
- Számítógép-hálózatok.
- Operációs rendszerek.
A szóbeli vizsga választható moduljai (lásd IV. 2. pont):
- Multimédia és grafika.
- Internet adminisztrációs ismeretek.
- Irányítástechnika.
- Műszaki tervezőrendszerek.
A vizsgakérdés sorokat a képző intézmény által a fenti modulok oktatására kidolgozott, (nem felsőoktatási intézményben folyó képzés esetén az azzal szerződést kötött felsőfokú oktatási intézménnyel egyeztetett) érvényes tanterv alapján kell kidolgozni.
A hallgatónak mindhárom kötelező, valamint egy választható modulból kell kérdést kapnia.
Az írásbeli vizsga tartalma
Az írásbeli vizsgán a jelölt a képző intézmény által, a kötelező modulok követelményei alapján összeállított feladatok megoldásával ad számot tudásáról.
Az írásbeli vizsga kötelező moduljai:
- Információs rendszerek üzemeltetése, rendszeradminisztráció.
- Számítógép-hálózatok.
- Operációs rendszerek.
A vizsgakérdés sorokat a képző intézménynek a fenti modulok oktatására kidolgozott, (nem felsőoktatási intézményben folyó képzés esetén, az azzal szerződést kötött felsőfokú oktatási intézménnyel egyeztetett) érvényes tanterve alapján kell kidolgozni, és jóváhagyásra az OM által kijelölt vizsgaelnöknek megküldeni.
Az írásbeli vizsga időtartama modulonként 90 perc (összesen 270 perc).

4. A szakmai vizsga egyes részei alóli felmentés feltételei
A szakmai vizsga részei alól felmentés nem adható.

5. A szakmai vizsga értékelése
a) A szakdolgozat prezentációval összekötött védését egy érdemjeggyel kell minősíteni, amely a gyakorlati vizsgarész osztályzatát adja.
b) Az írásbeli vizsga értékelése az egyes részfeladatokhoz megadott pontértékek összesítése alapján, előre rögzített ponthatárok szerint történik. A jelölt egy érdemjegyet kap. Az írásbeli vizsga akkor érvényes, ha a jelölt legalább 40%-os eredményt ért el. Az írásbeli vizsgán elért érdemjegy az elméleti vizsga osztályzatának kialakításánál 50%-os súllyal szerepel.
A szóbeli vizsga eredményét az egyes modulokra kapott érdemjegyek átlagával kell minősíteni. A szóbeli vizsgán elért érdemjegy az elméleti vizsga osztályzatának kialakításánál 50%-os súllyal szerepel. Az elméleti vizsgarész osztályzatát a szóbeli és írásbeli átlagából kell kiszámítani a kerekítési szabályoknak megfelelően.

Egyéb tudnivalók

1. Általános tudnivalók
A jelentkezés és a felvétel konkrét feltételeit a képzési programnak kell tartalmaznia. Ezen feltételekről, továbbá az előzetesen beszámítható tanulmányokról szóló információkat a jelentkezők számára hozzáférhetővé kell tenni.
A képzés időtartama: 2 év (négy szemeszter)
A szorgalmi időszak, a szakmai gyakorlat és a vizsgaidőszak alkot egy szemesztert.
A teljesítmény folyamatos értékelésénél, a számonkérésnél alkalmazott eszközök:
- félévközi (témazáró) dolgozatok és részvizsgák,
- önálló feladatok (mérések) megoldása,
- kommunikációs gyakorlatok, prezentációk,
- félévet lezáró szóbeli, írásbeli, vagy szóbeli és írásbeli részből álló vizsgák,
- a gyakorlati munkavégzés igazolása.
A szemesztereket az egyes érdemjegyek átlagával és a megszerzett kreditpontokkal értékelik.

2. Előzetesen beszámítható tanulmányok
A világbanki típusú szakközépiskolákból, a hagyományos képzést folytató szakközépiskolákból, a gimnáziumokból és felsőfokú oktatási intézményekből jelentkező tanulók előzetes tanulmányai egyedi elbírálás alapján a szakterület figyelembevételével számíthatók be.

3. A szakképzés lezárásának, folytatásának lehetséges esetei
Az első év sikeres elvégzése esetén felvételi vizsga nélkül lehet elkezdeni a tanulmányokat felsőfokú oktatási intézményben az első évfolyamon, ennek feltételeit a képző és befogadó intézmény között szerződés rögzíti. (A teljesítés szintje, az átlageredmény kiköthető.)
A felsőoktatási képzéshez való kapcsolódást az egységes kreditrendszer biztosítja oly módon, hogy a kétéves képzés befejezése esetén a szerzett kreditek minimum 1/3-a elismerésre kerül a képzést kreditáló felsőfokú oktatási intézményben, a tanulmányok a második évfolyamon - harmadik szemeszterben - folytathatók, ennek feltételeit a képző és befogadó intézmény között szerződés rögzíti. (A teljesítés szintje, az átlageredmény kiköthető.)
A kétéves képzés abszolválása esetén a szakmai bizonyítvány feljogosítja a végzett hallgatót a megjelölt munkakörök betöltésére.
* * *

vissza az elejére


Kezdőlap | Órarend | Tanárok | Órák tematikája | Szak képzési célja | Menetrendek | Site Map


Back to content | Back to main menu